Úvod
Fotoaparát bol síce predstavený už v septembri 2014, ale na ázijskom a americkom trhu sa prvý krát objavil až o 2 mesiace neskôr a u nás sa dokonca stále nepredáva. Preto som bol nútený ho zohnať z nemeckého e-shopu, našťastie za zvýhodnenú cenu, spolu so setovým objektívom Samsung 16-50mm f3.5-5.6 OIS. K nemu som si dokúpil skvelý makroobjektív Samsung 60mm f2.8 OIS, náhradnú batériu a externú nabíjačku (tá žiaľ nie je v základnom balení - viď ďalej).
Balenie
Fotoaparát je dodávaný v dostatočne veľkej krabici (na rozdiel od napr. fotoaparátov Nikon), pričom samotné telo je zabalené do prémiového koženného púzdra. Z tlačových materiálov je tu len Quick Start Guide, manuál treba stiahnuť zo stránky výrobcu. To sa týka aj softvéru (firmware, update tool ai.), pretože na priloženom CD sa nachádza "len" špeciálna verzia programu Adobe Lightroom 5.
Prvé zoznámenie
Fotoaparát je prekvapujúco dosť ľahký vzhľadom na svoje mohutné kovové telo. Batéria je mohutná a má dosť vysokú kapacitu 1860mAh. Pamäťová karta (nie je súčasťou balenia) sa vkladá do vlastnej šachty zboku a (na rozdiel od najnovších fotoaparátov Sony) stačí aj SDHC . Po prvom zapnutí očarí užívateľa špičkový OLED displej a hľadáčik. Najprv však treba spraviť zopár klasických základných nastavení (dátum, čas, atď.), ktoré však bude treba neskôr znova zopakovať, pretože po nahratí novšieho firmware sa všetky údaje okrem dátumu resetnú späť do výrobných nastavení. Poteší prítomnosť češtiny, samozrejmosťou u fotoaparátov Samsung je možnosť rýchlo ovládať menu cez dotykový displej. Displej sa však dosť leskne, odporúčam preto naň prikúpiť nejakú kvalitnú matnú fóliu.
Praktické skúsenosti
Zakúpený prístroj obsahoval firmware v1.01, ktorý som hneď aktualizoval na poslednú v1.22.
UPDATE 19.5.2015: Prístroj som otestoval na novom fw 1.3, odstránené nedostatky sú v násl. texte prečiarknuté
Plusy
- rýchly AF
- kvalitný obraz UHD videa
- vysoká rýchlosť
- rýchly štart a reakcie
- keď sa zaplní buffer (napr. po sériovom snímaní), tak sa dá hneď pracovať s foťákom a kartou
- pri nastavení 10 resp. 8 sn./s + ukladania do jpg (bez raw) možnosť nepretržitého dávkového snímania
- na prepínanie medzi PAL a NTSC netreba reštart ani formát karty
- pri spomaľovačkách funguje stabilizácia a môžem si nastavovať expozíciu (na FZ1000 je to zamknuté)
- viaceré vizuálne pomôcky fungujú aj v hľadáčiku (zebry, focus peaking, lupa, vodováha ai.) - o tom môžu majitelia zrkadloviek len snívať...
Mínusy
- veľmi vysoká cena
- zlá dostupnosť
- nekvalitný obraz 1080p videa - zrejme spôsobený veľkým vynechávaním riadkov pri konverzii z 28Mpx do 2MPx
- veľký rolling shutter efekt pri UHD videu (pretože obraz je snímaný z celej plochy 28Mpx snímača)
- menej ostrý obraz DC videa (z dôvodu UHD upscalingu)
- nepresný kontinuálny AF
- viacero problémov používania hľadáčika
- pri fotení hľadáčik pri stláčaní spúšte bliká/laguje
- počas natáčania videa sa nedá prepínať displej/hľadáčik!!!
- počas natáčania videa nie je v hľadáčiku zobrazená oblasť ostrenia
- v režime natáčania videa nejde preostrovať spúšťou (dá sa len na dotykovom displeji) - tj. som odkázaný len na režimy CAF a MF
- nedoriešená lupa pri MF - nedá sa vybrať oblasť náhľadu pre ostrenie, natvrdo nastavené na stred
- po spustení nahrávania sa vždy prepne ostrenie na CAF - dá sa tomu zamedziť iba tak, že užívateľ pred natáčaním sa najprv prepne do "Pohotovostného režimu Film" (predvolené na šípke vpravo), prepne na požadovaný typ ostrenia, zaostrí a spustí nahrávanie
- počas natáčania videa sa nedá meniť vyváženie bielej a farby (rovnako ako na A6000)
- pri spomalených videách odporúčam používať ISO do 800, max. 1000, pretože vyššie je už obraz výraznejšie zbavený detailov - zrejme agresívna redukcia šumu (pri UHD s tým problém nie je)
- absencia tlačítka pre zap./vyp. OIS, navyše sa táto funkcia nedá ani dodatočne priradiť žiadnemu programovateľnému tlačítku
- časové obmedzenie pre videonahrávky 29:59 min (POZOR: kartu treba naformátovať v počítači na exFAT, pretože predvolený systém FAT32 má obmedzenie na max. veľkosť súboru len 4GB, čo je pribl. len 7min pre UHD video!)
- absencia niektorých vizuálnych pomôcok pri natáčaní videa - vodováha, histogram, MF lupa ai.
- HDMI výstup je len 8bit 4:2:2
- buffer (pri snímaní do RAW) by mohol byť väčší
- vyššia hmotnosť a rozmery objektívov
- absencia teleobjektívov nad 200mm
- kvalitné pevné objektívy buď pomaly ostria (30/60/85mm), alebo nemajú stabilizáciu (30/45/85mm)
Záver
Samsung priniesol na trh produkt, ktorý predstavuje prvenstvo vo viacerých oblastiach - prvý 4k fotoaparát s APSC senzorom, prvý fotoaparát s kodekom H265, prvý APSC fotoaparát s BSI senzorom atď. Je nabitý mnohými funkciami a novými technológiami a vďaka výkonnému hardware je veľmi rýchly vo všetkých ukazovateľoch.
Fotoaparát však trpí aj viacerými začiatočníckymi chybami, ktoré u konkurenčných fotoaparátov už nenájdeme - hlavne pri natáčaní videa cez hľadáčik. Uvedené nedostatky sa však dajú opraviť pomocou aktualizácií firmware, ktoré Samsung (na rozdiel od Sony) sľúbil často vydávať.
Uvidíme teda, ako to nakoniec dopadne, pretože Samsung NX1 si zaslúži byť fotoaparátom bez uvedených zbytočných nedostatkov a navyše má veľký potenciál byť ešte lepším (hlavne 1:1 crop-režim pre video, ktorý by umožnil: 240 fps HD video, 50/60 fps 4k záznam, menší rolling shutter efekt a moire...).